بخش تخصصی درمان ریشه

 


انجام درمان های مربوط به ریشه دندان شامل عصب کشی (اندو) ، درمان مجدد ریشه ( ری اندو ) ، و جراحی های اپیکو ( قطع کردن انتهای ریشه دندان ) ، درمان های فوق در صورت تمایل توسط متخصص درمان ریشه انجام می گردد .

   علائم درگیری عصب دندان چیست؟

عصب دندان به همراه مجموعه ای از رگ های خونی در مرکز یا مغز دندان قرار گرفته است و در صورت وجود پوسیدگی های عمیق ، وجود دندان هایی با سابقه ضربه یا ترک دندانی عصب درگیر می شود .

علائم این درگیری ها شامل :

  • درد خود به خود
  • درد طولانی هنگام خوردن نوشیدنی ها و غذاهای گرم و سرد
  • دردهای شبانه
  • گاهی بدون علائم

   پروسه درمان ریشه دندان چگونه است ؟

ابتدا پوسیدگی ها و عوامل عفونی در قسمت تاج دندان برداشته می شود . سپس کانال های ریشه دندان تعین طول شده و محتویات آن ها به وسیله ابزارهای سوهان مانند پاکسازی می شوند و در نهایت کانال های دندان بعد از شست و شو و ضد عفونی با مواد شبیه پلاستیک که از صمغ یک نوع گیاه تهیه شده اند و کاملا با بدن انسان سازگارند ، پرشده و مهر و موم می گردند .

تمام این مراحل با بی حسی موضعی انجام می پذیرد و در روند درمان بیمار ، دردی را احساس نمی کند .


   آیا با دندان عصب کشی شده می توان غذا خورد یا مسواک زد ؟

دندانی که نیاز به درمان ریشه دارد ، اغلب شدیدا خراب و دیواره های شکننده ای دارد . بدین لحاظ ممکن است در زمانی که پانسمان روی دندان است ، بسیار احتیاط نمایید و از غذا خوردن معمول با دندان پانسمان شده اجتناب نمایید .

در صورت تخلیه کامل پانسمان حتما جهت گذاشتن پانسمان به دندانپزشک مراجعه فرمایید . در صورتی که تنها قسمت سطحی پانسمان تخلیه شده باشد ، نیازی به مراجعه نمی باشد .

 


   چرا دندانی که قبلا عصب کشی شده را باید مجددا عصب کشی کنیم؟

گاهی درمان ریشه که توسط پزشک قبلی انجام گردیده ، ناقص بوده و این موضوع در عکس رادیوگرافی عالی بوده ، اما به عللی آن دندان و مواد درونش عفونی گردیده است در این گونه موارد نیاز به درمان مجدد ریشه یا Reendo می باشد .

درمان ریشه مجدد نسبت به عصب کشی پروسه سخت تری دارد و گاهی نیاز به جراحی انتهای ریشه یا epico هم می باشد .

 


   آیا دندان های اندو شده الزاما نیاز به روکش دارند ؟ آیا روکش عمر این دندان ها را کاهش نمی دهد ؟

یک رکن مهم هم موفقیت درمان های عصب کشی شده ، ترمیم صحیح تاج دندان است . به صورتی که یک دندان حتی با بهترین عصب کشی در صورت گذاشتن یک ترمیم تاجی نامناسب دوباره عفونت کرده و نیاز به درمان مجدد پیدا می کند .

در دندان های عصب کشی شده با توجه به وجود پوسیدگی قبلی و برداشت بافت دندان و با از دست رفتن عروق و اعصاب دندان، رطوبت بافت دندان کاهش می یابد و دندان خشک تر و شکننده تر می شود . لذا اگر بعد از عصب کشی پزشکتان توصیه به روکش دندان فوق نمود ، در اسرع وقت این درمان باید صورت گیرد ، در غیر این صورت ممکن است باعث شکستن و از دست دادن دندان مورد نظر گردد .


    پست کور یا post core چیست ؟

معمولا در اثر وسعت پوسیدگی های دندان هایی که نیاز به درمان ریشه دارد و تخریب دندان در صورتی که 50% بافت دندان بعد از برداشت پوسیدگی در تاج دندان از دست رفته باشد ، نیاز به درمان پست می باشد . پست ها به دو نوع ریختگی و پست فایبر post fiber تقسیم می گردند . در پست ریختگی بعد از برداشت قسمت های نازک تاج ، ریشه دندان تا حدی تخلیه و قالبگیری می گردد و قالب فوق به لابراتوار ارسال می شود . سازه ای فلزی به صورت یکپارچه که شامل قالب ریشه مورد نظر و تاج بازسازی شده در لابراتوار ساخته می شود که به postcore معروف است ، پست مورد نظر بعد از ارسال در دهان ، داخل دندان نصب می گردد و دندان جهت درمان روکش آماده می شود .

درمان post core ریختگی روشی عالی و موثر در دندان های به شدت تخریب شده جهت بازسازی زیر روکش و استحکام دندان می باشد .

در دندان های با تخریب کمتر می توان از پست فایبر استفاده کرد که دیگر نیازی به قالب گیری و ارسال به لابراتوار نیست .

در همان جلسه ریشه تا حدی تخلیه و فایبر پست در داخل ریشه دندان نصب شده و تاج روی آن با مواد مخصوص بازسازی می گردد و دندان جهت درمان روکش آماده می گردد .


    چرا دندانی که عصب کشی شده پس از درمان هنوز هم درد دارد ؟

در چند روز اول ابتدای درمان ریشه ، به علت قطع نمودن و خارج کردن عروق و اعصاب از کانال های ریشه یک زخم موضعی اطراف ریشه دندان در استخوان ایجاد می شود . مانند هر جای دیگری از بدن محل آن تا مدتی دردناک و ملتهب خواهد بود .

در مورد دردهای بعد از درمان ریشه هم علت درد ، زخم و التهاب ناحیه قطع عصب در استخوان اطراف ریشه دندان می باشد . بنابراین وجود دردهای احتمالی بعد از درمان طبیعی بوده و این دردها با مسکن قابل کنترل است . این دردها معمولا ظرف چند روز یا نهایتا چند هفته بهبود می یابند . ولی در صورت عدم بهبود یا شدت پیدا کردن درد ، حتما به دندانپزشک خود مراجعه نمایید .

 


   درمان های عصب کشی نوین و پیشرفته تفاوتی با درمان های سنتی و قدیمی دارد ؟

امروزه در درمان های جدید به جای فایل دستی از فایل روتاری همراه با موتور استفاده می گردد ، که میزان پاکسازی کانال را افزایش داده و از زمان درمان می کاهد . اغلب درمان ها طی یک جلسه به پایان می رسد .

از روش های جدید دیگر استفاده از دستگاه تعیین طول الکترونیکیک ریشه ها با ایکس لوکیتور می باشد که دقت درمان را افزایش داده و دفعات عکس گرفتن را کاهش می دهد . از دیگر تغییرات مهم این حوزه استفاده از رادیوگرافی های دیجیتال است که میزان دریافت اشعه ایکس به مقدار چشمگیری کاهش می یابد .

 


   منظور از جراحی ریشه یا epico چیست ؟

جراحی ریشه یا اپیکوسرجری یک جراحی سرپایی می باشد که در موارد خاص درمان ریشه تجویز می گردد .

در مواردی که عفونت از داخل کانال تخلیه نمی شود ، با برش لثه و برداشت استخوان انتهای ریشه عفونت و کیست نوک ریشه تخلیه می شود و ناحیه با مواد خاصی پر می گردد ، تا به مرور زمان ضایعه و کیست انتهای ریشه بهبود پیدا می کند .

 


   چه داروهایی بعد از عصب کشی توصیه می گردند ؟

بهترین داروهایی که بعد از درمان ریشه توصیه می شوند، مسکن ها هستند که پرکاربردترین آن ها پروفن یا ژلوفن می باشد و بهتر است بعد از درمان 6 ساعت یک بار مصرف گردد .

البته در صورت وجود تورم های شدید و درد ممکن است نیاز به مصرف آنتی بیوتیک ها مثل آموکسی سیلین ، مترونیدازول و ... هم باشد که باید طبق دستور مصرف گردد .