بخش تخصصی جرم گیری دندان

 


پلاک در واقع تجمع میکروب ها روی سطح دندان می باشد که با رعایت صحیح برداشته می شود . در صورت ماندگاری پلاک به مدت بیشتر ، املاح معدنی روی آن رسوب کرده و تشکیل جرم می دهند که به شدت سخت و چسبنده می باشند و باید توسط جرمگیری برداشته شوند . در غیر این صورت باعث تخریب بافت های اطراف دندان و لثه می گردد .

درمان جرمگیری در درمانگاه دندانپزشکی غرب تهران توسط متخصصین می تواند صورت گیرد . این درمان شامل برداشتن جرم و عوامل بیماری زا از روی سطح دندان و ریشه دندان می باشد که به هیچ عنوان باعث لقی دندان ها نمی شود.

    آیا جرمگیری باعث صدمه به دندان و لقی دندان ها می شود ؟

  در مواردی وجود جرم های بسیار سنگین باعث به هم چسبیدن دندان ها می شوند که در صورت برداشت آن ، بیمار احساس لقی و خالی شدن بین دندان ها را دارد و این تصور به وجود می آید که جرمگیری باعث لقی گردیده است ؛

در صورتی که همان جرم و عوامل بیماری زا باعث تخریب لثه، استخوان و لقی دندان بوده اند، و در صورت عدم برداشت دندان قطعا از دست خواهند رفت .

 


    درمان بیماری لثه چیست ؟

درمان در مراحل ابتدایی بیماری شامل جرم گیری و رعایت بهداشت دهان می باشد . در موارد شدیدتر بسته به مراحل بیماری، درمان شامل کورتاژ لثه و جراحی لثه می باشد .

در این روش کورتاژ به صورت بسته و بدون نیاز به بخیه و در جراحی به صورت باز و همراه با بخیه صورت می گیرد . کلیه بافت های عفونی خارج گردیده ، لثه و استخوان به شکل مطلوب فرم داده می شود تا سلامت لثه به حالت طبیعی برگشت پیدا کند .

 


    فرق جرمگیری دندان و پولیش دندان ؟!

مهمترین و با ارزش ترین ویزیت شما زمانی است که برای چک کردن وضعیت دندان هایتان نزد دندانپزشک مراجعه می کنید. تمیزکردن دندان و پولیش دندان به دندانپزشک این اجازه را می دهد تا بهداشت دهان و دندان خود را حفظ کنید .

همینطور از بروز بیماری هایی مثل پریودنتال و بیماری های لثه جلوگیری می شود . مسواک زدن روزانه و یا شستشوی دهان با دهانشویه های ضد عفونی کننده نه تنها به حفظ سلامت دهان و دندان کمک می کند ، بلکه اثرات طولانی مدت خواهد داشت .

 


    چرا نیاز به جرمگیری دندان یا پولیش دندان می باشد ؟

  • از بین بردن لکه های ناشی از نوشیدن قهوه یا چای و تنباکو .
  • از بین بردن تارتار ، که به جلوگیری از بیماری های لثه کمک می کند و از تحلیل لثه و افتادن دندان جلوگیری می کند .
  • نظارت بر بیماری های دهانی مثل پوسیدگی های دندانی.
  • بررسی وضعیت دهان ، دندان ها و لثه و اطمینان از سالم بودن آن ها.

 


    مزایای بروساژ دندان یا جرمگیری دندان

مهم نیست چقدر از دندان هایتان به خوبی مراقبت می کنید ، پلاک و تارتار برای هرکسی پیش می آید . تجمع باکتری ها با هر وعده غذایی که می خوریم ، یا می نوشیم ، با مسواک و نخ دندان کشیدن یا دهانشویه ها حل می شود . اینگونه از دست این ذرات خلاص می شوید و یک استراتژی خوب برای از بین بردن پلاک های دندان می باشد .

بوی بد دهان را از بین می برد . اگر دهانتان بوی بدی می دهد ، یا گاها عارضه malodor برایتان پیش آمده ، جرمگیری دندان به طور قابل توجهی آن را بهبود بخشیده و می توانید از دست آن ها خلاص شوید . بسیاری به اشتباه بر این عقیده هستند که بوی بد دهان بخاطر غذاهایی که می خورید به وجود می آید . اما این همیشه دلیل اصلی نیست . تارتار ها اصلی ترین دلیل بوی بد دهان می باشند . تنها راهی هم که می توان آن ها را از بین برد، حذف تارتارها از روی دندان هاست. البته مسواک زدن در این بین نباید فراموش شود.

برای بهبود کارایی قلب بسیار عالیست. مطالعات بسیاری روی سلامت دهان و کل بدن انجام شده است. بیماری لثه یا Gingivitis تاثیر مستقیمی روی کارکرد قلبی و عروقی شما دارند . خطر بیماری های قلبی ، فشار خون بالا ، سکته مغزی ، دیابت، و بسیاری از بیماری هایی که حتی فکرش را هم نمی کنید، و می توانند تهدیدی برای زندگی تان باشند، ناشی از همین تارتارها هستند که باید اول و آخر از بین بروند .

باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود .  مراقبت از دهان و دندان ها در خانه و یا نزد دندانپزشک به طور مرتب و منظم باعث می شود در هزینه هایتان صرفه جویی شود . مراقبت های منظم و مکرر به پیشگیری از پوسیدگی دندان ها ، کمک می کند. مثلا درمان یک پوسیدگی کوچک هزینه کمتری دارد و حتی ساده تر هم انجام می شود . اما عفونت ، درمان ریشه دندان ، افتادن دندان از جمله عوارض ناخواسته و طولانی مدتی هستند که همه به عدم رعایت بهداشت دهان و دندان بر می گردند. در نتیجه باید هزینه های زیادی هم در قبال آن ها پرداخت.


    چرا بعد از جرمگیری دندان ، دندان ها حساس می شوند ؟

بعد از انجام یکسری درمان های دندانپزشکی مثل جرمگیری دندان ، خصوصا که دندان عمیقا تمیز می شود ، دندان ها کمی حساس می شوند . البته با گذر زمان ، این حساسیت از بین می رود و دندان ها و لثه ها سالم تر از قبل می شوند . اما در صورت حساسیت شدید حتما باید نزد دندانپزشک مربوطه مراجعه کرد .

 


    پاکسازی عمیق :

زمانی که تارتار و دیگر باکتری های خشن بروی دندان شکل می گیرند ، پاکسازی عمیق دندان یا همان جرمگیری ضرورت پیدا می کند . تارتارها معمولا در نزدیکی خط لثه می باشند و دندانپزشک با ابزار خاصی در طی انجام جرمگیری آن ها را پاکسازی می کند . همچنین برنامه ای برای درمان ریشه نیز در نظر می گیرد تا بین لثه ها و ریشه دندان را از وجود هرگونه پلاک و تارتار پاکسازی کند.

قبل از انجام پاکسازی عمیق ، شاید لثه ها به نظر متورم و ملتهب برسند ، که احتمال عفونت پاکت ها به خاطر وجود باکتری ها می باشد. هم جرمگیری و هم درمان ریشه به حل این مشکلات کمک می کنند ، اما این درمان باعث ناراحتی و خونریزی می شود که طبیعی هم هست . دندانپزشک چنین کاری را تحت بی حسی موضعی انجام دهد .