بخش تخصصی دندانپزشکی اطفال

 


خدمات دندانپزشکی اطفال توسط پزشکان متخصص مجرب با جدیدترین متد و بهترین کیفیت ، در مجهزترین کلینیک دندانپزشکی صورت می گیرد . 

   دندانپزشک اطفال کیست ؟

دندانپزشکی اطفال یکی از شاخه های دندانپزشکی می باشد که با کودکان از سنین رویش دندان هایشان تا نوجوانی سرو کار دارند .

دندانپزشک اطفال بعد از گذراندن دوره عمومی دندانپزشکی ، و گذراندن آزمون ورودی ، وارد دوره تخصصی شده و پس از 3 سال ، می تواند با گذراندن آزمون بورد تخصصی ، دانشنامه اش را دریافت کند .

دندانپزشک کودکان یا همان دندانپزشک اطفال در زمینه سلامت دهان و دندان کودکان فعالیت دارد و با توجه به تجربه و دانشی که دارد می تواند به بررسی و درمان ناهنجاری ها و آسیب های وارده به دهان و دندان کودکان بپردازد و آن ها را رفع کند . همچنین علاوه بر تخصص ، یک دندانپزشک اطفال خوب به علوم روانشناسی آشنا بوده و از برخورد صحیح با کودکان مطلع است ، و می تواند اعتماد آن ها جلب کند .


   معمولا اولین ویزیت نزد دندانپزشک اطفال چه موقع است ؟

همیشه به والدین این توصیه می شود که بهترین زمان برای مراجعه و معاینه دهان و دندان کودکان ، زمانیست که اولین دندان آن ها رشد کرده است .

وقتی کودک از همان زمان اولین رویش دندان تحت نظارت باشد ، در صورتی هم که دچار ناهنجاری های فکی یا دندانی باشد ، زودتر در سنین پایین تر تشخیص داده می شود و به درمان وی پرداخته می شود . دیگر نیازی به درمان های پیچیده در آینده نمی باشد .

با آشنایی کودکان از همین سنین پایین ، با دندانپزشک اطفال و محیط دندانپزشکی ، کودکان می توانند رفتار مناسب تری نسبت به محیط دندانپزشکی و دندانپزشکان کودکان داشته باشند .


   تحت چه شرایطی می توان نزد بهترین دندانپزشک اطفال رفت؟

معمولا با یک جست و جو و یا پرس و جوی ساده از دوست و آشنا می توان یک دندانپزشک اطفال خوب که برخورد مناسبی هم با کودکان و هم با والدین داشته باشد ، پیدا کرد. البته این در صورتیست که والدین هم به بهداشت دهان و دندان و آسیب های دهان و دندان خودشان و کودکشان اهمیت دهند.

وقتی به یک کلینیک دندانپزشکی مجهز مراجعه می کنید ، و فضا کاملا برای کودک مناسب است ، مطمئنا هم کودک تجربه خوبی خواهد داشت . مثلا یک دندانپزشک کودک خوب هیچ وقت بیمارانش را منتظر نمی گذارد . زیرا کودکان تحمل کمتری دارند و به سرعت حوصله شان سر می رود .

دندانپزشک اطفالی که با کودک صادق باشد، و کودک را از دردی که در انتظارش است و باید تحمل کند ، مطلع سازد و علت را بگوید ، در واقع اعتماد کودک را جلب کرده و دید خوبی از یک دندانپزشک و محیط دندانپزشکی به او می دهد.

در ضمن آنقدر مطلع باشد که نباید به کودکی که مناسب سن او نیست و درکی ندارد، نباید در این رابطه صحبت کند.

باید دندانپزشک کودک به جهت حفظ بهداشت و داشتن دندان ها و دهانی سالم، راهنمایی های لازم را برای سلامت دهان و دندان به والدین نیز بدهد.


   معمولا در دندانپزشکی اطفال چه خدماتی ارائه می شود ؟

 • فلورایدتراپی
 • جرمگیری و فیشور سیلانت
 • معاینه و بررسی دقیق ناهنجاری ها و آسیب های فک ، دهان و دندان در کودکان
 • فضانگهدارنده ها
 • دندانپزشکی زیبایی در کودکان
 • ارتودنسی پیشگیری و خیلی از خدمات دیگر

   یک کلینیک دندانپزشکی خوب کودکان چه خصوصیاتی دارد ؟

 • محیط باید برای مراجعه کنندگان از نظر بهداشتی و تجهیزات کامل باشد و مورد بررسی قرار گیرد.
 • معمولا یک کلینیک دندانپزشکی خوب و مجهز کودکان ، دارای 4 فضا می باشد.
 • اتاقی که کودک در انتظار است، باید با اتاق درمان فاصله داشته باشد که کودک با شنیدن صدای تجهیزات احساس ترس نداشته باشد. همچنین اتاق انتظار باید دارای پوسترهای کودکانه و وسایل بازی باشد که کودک سرگرم شده و گذر زمان را حس نکند.
 • اتاق درمان هم باید دارای تصاویر کودکانه باشد یا مانیتوری که کارتون پخش کند تا کودک سرگرم شود و متوجه پروسه درمان نشود.
 • کودک را در محیط دندانپزشکی محدود نکنید؛ به او اجازه دهید که در محیط کلینیک کنجکاوی کرده و با آن مکان ارتباط برقرار کند.
 • با بودن کودکان در کنار همسن و سالانشان، خود باعث دوست شدن و بازی با سایر کودکان می شود. حتی می توانند تجربه های خوب دندانپزشکی شان، ترس و اضطراب شان را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و از میزان آن بکاهند.

   امکانات اتاق درمان کودک باید در چه شرایطی باشد ؟

یک دندانپزشک کودک خوب از بهترین تجهیزات در محیط کارش استفاده می کند. این تجهیزات در مطب دندانپزشکی اطفال می تواند حتی توجه والدین را جلب کرده و آن ها را از روند درمان مطمئن سازد، مثل :

یونیت و صندلی، کمپرسور، آمالگاتور، کاویترون (دستگاه جرمگیری دندان)؛ ایرموتور، پوآور، آب و هوا، هندپیس، لایت کیور (نور سرد)، رادیولوژی تک دندان، ساکشن ها، موتور آویز، تابوره، و ... .